12 maja, 2013

O mielerzach, "babach" i "polakach"...


  By tego spomnianego w jednej z not poprzednich węgla kuźnik mógł w swój piec kłaść, musiał go przódzi uszykować fachowiec inszy, którego w bliższych już nam czasach smolarzem zwano, dla tej najwięcej przyczyny, że w tem procesie, okrom węgla drzewnego pozyskiwano i smoły, której jeśli z brzozowego, czy bukowego pozyskiwano drzewa, powszechnie potem dziegciem zwano. A bez dziegciu żaden medykus sobie wystawić nie umiał jakże też można skórnych leczyć przypadłości.* Koniarzom na cóż dziegieć przydatny tłomaczyć nie muszę, inszym niechaj starczy, że nie sposób kopyt bez dziegciu należycie pielęgnować. Wszystkich dziegciu zastosowań wyliczyć nie sposób, bo to i wozu nie najdziesz w całej Rzeczypospolitej, ni kolaski, co by bez dziegciu się obeszła... Takoż beczułki doszczelnienia wymagającej, toż samo ze szkutami wszelkiemi i korabiami, nareście płótnisk wszelkich od żagli, po pokrycia wozów nie miałżeś czem od wody impregnować lepiej jak dziegciem właśnie!
   W Rzeczypospolitej rzekłem? A po cóż tak skromnie? W Europie całej! Toż przecie dziegieć naszem był, okrom zboża, najgłówniejszem artykułem eksportowem przez trzy stulecia najmarniej! Jeno, że jakośmy już rzekli dziegieć z kory szczególnej się czyniło, zaś na węgiel już i nie wydziwiano nad miarę, byle liściaste było... I tuż właśnie różnica największa pomiędzy smolarzem właściwym, a fachowcem, co węgla czynił, a którego najczęściej zwano węglarzem, zasię onegoż warsztatu "mielerzem"...   
 W Italijej odległej, gdzie węglarzów carbonarami zwali, częstokroć się z niemi kamracili rebelizanci rozmaici, a to temuż że węglarze mieli swego rytu sekretnego, który spiskowcom nader w gusta utrafił... Aleć i u nas węglarze, głęboko po lasach siedzący, z dala od władzy wszelakiej, nierzadko w swych szałasach różnych chowali, co to ich starościńskie ścigały dekreta...
   Ale węglarska profesyja nie jedyna się ludziom zdała sekretami bogata. Kowalstwo od zarania dziejów miało w sobie cosi magicznego, gdzie niemal na oczach ludzi zadumionych z jakiej bryły nieforemnej, w ogniu, huku młotów i miechów westchnieniach rodziło się co przydatnego i człekowi przyjaznego...  Jakże mieli o tem myśleć ludzie prości, jak nie że to jakie magiczne sprawki? Toć już przemianę ziarna zasianego w zboże miano za jakowe misterium, a cóż dopiero rzec, o czem, co tyleż nie wymagało czasu, deszczów i zdało się, że jeno od mocy i woli człeka wtajemniczonego zależy... I jeszczeć przy tem owo ustawiczne obcowanie z ogniem, w którem człek od prawieków wyczuwał jakową magię i czarodziejstwo. Stąd i fach kowalski w wielgiem był przez stulecia poważaniu i nie przypadkiem kapłańskiemu był bliski!  Na dawnej Rusi kowale mieli prawo ślubów dawać, toż samo w Szkocyi całkiem jeszczeć i niedawnem czasem, bo jakie dwa wieki temu!
   Aliści kowal nam najpowszechniej znany jeno końcem był tegoż procesu... Ów mało kiedy sam sobie topił stali, najczęściej nabywał od kuźników luboż jakich wędrownych handlarzy całych brył ciastowatego żelaza, jeszczeć z przydomieszkami jakiego żużla i już w swojej kuźni tegoż oczyszczał, przetapiał i na sprzęty i utensylia wieśniakom przydatne formował... Kuźnik zatem był dlań jakoby hurtownikiem, co surowca dostarczał, w detaliczne subtelności produktu końcowego mało kiedy wchodząc... Ale bez niego by się nic nie narodziło...
   I jeszcze jedna różnica między kuźnikiem a kowalem... Ten drugi młotami operował najwięcej ręcznemi, z rzadka największej używając "baby", co na jakiej konstrukcyi przemyślnej pasów i dźwigni była podnoszoną i opuszczaną, ale też i mało kiedy inaczej jak ręcznie... Kuźnikowi więcej potrzebna była moc, niźli precyzja, temuż i chyżo sił swych wspomożenia szukał... Znalazł go w rzekach i stawach, gdzie jeno jeśli nurt nie dość wartki i mocny, wód spiętrzyć starczyło, a stawidło odemknąwszy nurt puścić na koło, młyńskiemu podobne, by na konstrukcyi mimośrodu przyszłego poniekąd i będąc jaskółką, młota unosiła i biła z siłą wielokroć potężniejszą, niźli bodaj i najtęższego osiłka...
  
   Ano i tegoż młotu, co wielekroć mógł być od "bab" cięższym i większym, a częstością bicia jeno ilość i gęstość zębów na tem środkowem elemencie rządziła, powszechnie po Europie zwano "polakiem"!  Taż bowiem konstrukcyja od nas się właśnie upowszechniła, widomy dowód czyniąc rodzimych tutaj zdolności i możności!
   Trudno rzec, czy to cystersi tegoż obmyśleli wynalazku, choć niechybnie to im zawdzięczać należy koncept napędu wodnego. Niechybnie najpierwsze cysterskie kuźnice wpodle Wąchocka jednak już takiego właśnie miały kształtu. Po dziś dzień w Oliwie pod Gdańskiem obaczyć można takiej pocysterskiej kuźni, co dedykuję tym, co tam jeno organy słynne w katedrze tamecznej jeżdżą odglądać... A tych, co im się krajobrazy nasze wiejskie jeno zbożem i wierzbami kraszone być zdają, upewniam, że kuźnic takich było w Polszcze, choć już i nie cysterskich, setki. Aleć o tem to już w nocie popiszem następnej...
________________
* I dziś jeszcze to zda się specyfik przy łuszczycy pryncypalny...

38 komentarzy:

 1. Dzień dobry, Panie Wachmistrzu. Ja całkowicie niemerytorycznie, jak Pan widzi, ale ujrzawszy Pana pośród tej szarości (milszej moim czopkom i pręcikom, nie ukrywam, a jeszcze w zestawieniu z bielą, czernią i czerwienią)tylko się mogę przywitać najuprzejmiej w niedzielne przedpołudnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja witam, choć cokolwiek późniejszą już porą... Względem wystroju nowego zdania są podzielone, przecie znam ja, że wszytkim dogodzić nie sposób, a i mnie pewne barw zestawienia są nader niedogodnemi...
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 2. Czytając ową notę, niemalże na własne uszy słyszę huk młotów kowalskich...na własne prawie-że oczy widzę skry sypiące się za każdym uderzeniem... Zaiste, jest w tej profesji cosi magicznego :)

  Zali owy dziegieć, o którym Waszmość prawisz, jest tożsamy z tym, którego łyżkę wszytcy zawżdy w powiedzeniu do beczki miodu dodają? :)

  Kłaniam nisko!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Onże sam...:) We smaku bowiem to bliższe będzie jakiemu umięszaniu smoły z terpentyną, a że beczki tem uszczelniano, tedy trza było tego nader roztropnie czynić i nie szafować dziegciem nad miarę, właśnie na to, by zawartości przyszłej nie spsować...
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 3. Pamiętam że dziegciu używali moi rodzice do odkażania beczek. Nie wiem czy dobrze pamiętam. W Bieszczadach widziałam piece do wypalania węgla , podobne do tych z Pańskiej fotografii.pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne dobrze, bo temuż celowi, jako i uszczelnianiu onych służył dziegieć od wieków. Miło wiedzieć, że się tego jeszcze cależ nie tak dawno praktykowało...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 4. Vulpian de Noulancourt12 maja 2013 20:11

  Z odległości wszystko inaczej wygląda... Oliwa już od dawna jest dzielnicą Gdańska, a kuźnię łatwo znaleźć na zoo się kierując, a na rondzie ostatnim jeszcze bardziej w lewo skręcając, zamiast tylko trochę w lewo jechać. Tuż obok działka nasza, gdzie próbujemy topinambury hodować.
  Okolica malaryczna, pełna stawów, często przez dziki nawiedzana, ostoją jakiegoś bydlątka płazowatego była, aż przyszedł kapitalista, oczerety wyciął, toń uregulował i cywilizacją zapachniało.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ujęła mnie za serce możliwość pojechania gdzieś bardziej w lewo, niż tylko w lewo...:) Zaraz mi się przywódca "czarnych sotni" rosyjskich przypomniał, Puryszkiewicz, co w Dumie wołał: "Prawieje nas tolko stiena!":)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 5. Ale się pozmieniało!... Mnie się podoba, a raczej moim oczom. Kuźni takiej specjalistycznej to ja nie znam, ale we wsi z dzieciństwa pamiętam, że była normalna wiejska kuźnia, pamiętam jeszcze jak konie podkuwano. Ale od lat już jest nieczynna, zlikwidowana.

  notaria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano właśnie... Ale że się nam jeździectwo przepięknie odradza i kowali coraz więcej potrzeba, to jest może i jaka tu na renesans nadzieja...?:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 6. Pokłony niskie i potwierdzam, w Oliwie jest kużnia./Oliwa to dzielnica Gdańska/ Nie lubię Gdańska /wyłączając z tego nielubienia starówę/, oprócz Oliwy właśnie, która to jest uroczą dzielnicą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciii... bo jak Vulpian usłyszy, że WMpani Gdańska nie lubisz, to się oba będziem mieć z pyszna...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 7. Wszelki duch ... Okazuje się, że na stare lata wzrok mi się polepszył, bo czytam Waszmości blog bez lupy i bez oczopląsu, za co z serca dziękuję :-)
  Kłaniam z zaścianka Loch Ness :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prosił, prosił i wyprosił...:))
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 8. Mamy działkę na wsi, nad mała rzeczką. Z rozmów z miejscowymi wynika, że na odcinku między Sobieska Wolą, a Piaskami Szlacheckimi było ok. 10 młynów wodnych zaporami, stawidłami i powiązanymi z nimi zespołami stawów rybnych. Resztki stawów i urządzeń wodnych można jeszcze tu i ówdzie zauważyć. Z tych wszystkich zapór i młynów pozostał JEDEN, a i to nieczynny. Właściciele usiłowali przekształcić go w elektrownię, ale okazuje się, że żeby dostarczyć prąd do młyna to warunki są, ale żeby go odebrać, to nie ma i raczej nie będzie, a turbina na tym spiętrzeniu mogłaby oświetlić całą gminę, przez cała dobę.
  Za to w trzech miejscach miejscowi wynalazcy skonstruowali koła wodne podsiębierne, z czerpakami, na nurcie i używają ich do przelewania wody do stawków powyżej poziomu rzeczki. Takie coś jak urządzenia do nawadniania w starożytnym Egipcie, napędzane płynąca wodą. Moi sąsiedzi wpadli w zachwyt nad pomysłowością i taniością owych wynalazków - samo działa i nie trzeba płacić za prąd, w dodatku pożyteczne i woda się za darmo leje. Ja ze swej strony wiem, że na zwężeniach nurtu w tych miejscach dno się wypłukuje i woda szybciej natlenia, a przed tymi zwężeniami osadzają się drobne osady i odrobinę poziom wody rośnie, powodując większą bioróżnorodność w środowisku. Świadczą o tym częściej występujące zimorodki i rozmnażające się pstrągi potokowe. I tak patrzyłem na te amatorskie i hobbystyczne zapędy miejscowych nawiedzonych, ciesząc się z postępu, aż porozmawiałem sobie niechcący z Inspektorem do spraw czegoś tam, zajmującym się urządzeniami hydrotechnicznymi w Urzędzie. Otóż to wszystko jest samowola i nielegalne! Po dawnych urządzeniach nie ma dla odmiany nawet śladu w dokumentacji wodnej i żeby je odtworzyć, to marzenie ściętej głowy. Na nowe nie ma co liczyć, to równie mało prawdopodobne jak i rekonstrukcja starych. Pozostała jedna zapora i nieczynny młyn, który zresztą też pewnie z czasem się zawali, bo komu potrzebny budynek który do niczego nie służy?
  I tak doszedłem do wniosku, że jeżeli chodzi o poziom urządzeń hydrotechnicznych to cofnęliśmy się do wczesnego średniowiecza i kół podsiębiernych, bo późniejsze to już były dużo nowocześniejsze i nasiębierne. A i tego by nie było, gdyby nie łamanie prawa.
  A tu ta rzeczka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kneziu, jest to temat do dłuższej analizy, aliści ja bym tu trzech widział najwięcej tegoż nieszczęścia składowych: primo - dążności urzędniczej do omnipotencji już dziś do tego absurdu przywiedzionej, że iżbym ja chciał na własnej ziemi, za własne pieniądze, własnym staraniem własnego domu wystawić, muszę ja o pozwoleństwo urzędnika prosić, zamiast takiego kurwego syna w pysk wyciąć, by mi jeno za płot nogi się wstawić ośmielił...:((
   Secundo - to dążność onegoż od energii monopolisty, co mu nie w smak drogi prąd od obcego kupować, tandem woli onemu szkodnym być, byle swego dopiąć...:((
   Tertio - tradycyja niejaka rodzima nasza, w tem przykrem braku szacunku dla rzemiosła i przemysłu dawnego się przejawiająca... Ale rzecz jest głębszej natury, bo jako ujedziesz gdzie w Germanii czy we Francyjej na jakie zadupie, tam w jakiem gródku na ryneczku jako pomnik jaki uświadczysz, to najprędzej to będzie jaki tameczny, co kanału przekopał, młyna postawił, pierwszej manufaktury jakiej, a u nas? Jak nie jaki poeta ogólnonarodowy, to bodaj lokalny, co się w szynku miejscowem ze dwa razy uchlał, jeśli nie powstaniec jaki z tego czy inszego powstania...:((
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 9. Zacznę nie na temat, czyli o zmianach. Dołączam do osób chwalących zmianę szaty graficznej. ŁAŁ! :))) A jeśli chodzi o temat, to skojarzyło mi się z "kąpielą" Bohuna. :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poruszyłaś moim zdanie ciekawy aspekt sprawy. Tak sobie zdałem sprawę, że my o Kozaczyźnie mówimy tylko w kontekście wojennym, a jak oni mieli dziegieć, to mieli również jakieś zręby przemysłu.

   Usuń
  2. Bóg Zapłać:) Rad jestem, że jest kto jeszcze, komu się to widzi udatnem:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
  3. Torlinie, pozornie rozumowanie prawidłowe...:) Ale zapominasz o kupcach, osobliwie ormiańskich, co niemal wszytkiego kozactwu przydatnego przywozili...
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 10. Prawdziwy dziegieć widziałam w osadzie biskupińskiej, zaś o babce wiedziałam od mojego taty, który właśnie przy pomocy babki prostował kosę.
  W prawdziwej kuźni nigdy nie byłam, widziałam ją jedynie w filmach, np. Chłopach".
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdziwego dziegciu po dziś dzień córa moja we stajni używa i proszę mi wierzyć: nie jest on jakiem ewenementem szczególnie do dostania trudnem....:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
  2. Nie mam pojęcia, do czego miałby mi służyć dziegieć i nawet nie mam pojęcia, gdzie można go dostać. Ciekawa jestem, czy w sklepie niedaleko mojego domu, który sprzedaje wszelkie produkty dla jeźdźców, jest dziegieć.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  3. I lepiej żebyś WMPani go pożytkować nie miała potrzeby, bo dziś to najprędzej się go zdrowotnie używa, dla jakich skórnych przypadłości, od łuszczycy poczynając... Co się sklepu jeździeckiego tyczy, tom niemal pewnym, że mieć go będą, luboż sprowadzenie rychło zadeklarują:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 11. Muszę upomnieć się Wachmistrzu o jeszcze jeden przemysł. Szklarski. Najpierw szli drwale i kurzacy, jedni wycinali drzewa, drudzy w mielerzach wypalali węgiel drzewny, ponieważ miał relatywnie wysoką wartość kaloryczną i nadawał się do wytopu nie tylko rud, ale i szkła. Produkowano wtedy tzw. szkło leśne, silnie zanieczyszczone, o zielonym zabarwieniu.
  I jeszcze jedna uwaga, producenci szkła bardziej wytrzebili lasy niż wytapiacze rud, gdyż ci byli silnie związani z terenem występowania minerałów (kopalniami, szybami), tymczasem szklarze piaski szklarskie mieli wszędzie, były one powszechnie występujące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tyle, że zbyt na produkta kowalskie był wielekroć większym, tandem mniemam, że i produkcyja w tonach wyrobu liczona się nawet porównać nie da... Zatem generalnie żeś praw, że się o szklarzów przypomnienie upominasz, aliści nie zdaje mi się, by ta produkcyja w rzeczy samej lasy więcej trzebiła. Obacz zresztą na pismiennictwo ówcześne, gdzie na kuźników i smolarzy wszytcy wyrzekają, a o szklarzach mało kto się zająknie...
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 12. Miałam możliwość kuć żelazo póki gorące i choć siły oraz zręczności wymagało, to była to zabawna lekcja :)Z tego co pamiętam ;)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością lekcja niebanalna:) I pełen podziwu jestem dla tego, kto jej WMPani zaordynował:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 13. Wcale tekstu nie czytałam, bo tak się na Wachmistrza zapatrzyłam.... i wczoraj i dziś i pewnie juz teraz zawsze będę patrzeć. A intrygującemu Wachmistrzowi to się nawet i tekst tak mało "kobiecy" wybacza. Bo nie wyobrażam sobie jednak żeby jakaś kobieta kiedykolwiek w kużni pracowała.
  Chociaż jakaś "baba" się tam zaplątała:-)))
  Przypomniało mi się, że kiedyś eksportowałam węgiel drzewny... to taki tylko wtręcik...
  Tło bloga też bardziej przyjazne...
  Pozdrawiam bladym świtem majowym :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O wiele dawne familijne spominki pamiętam, to w hucie Zawadzkie na kuźni w latach czterdziestych jaka pracowała niewiasta na kuźni jako młota operator, co posłynęła niebywałą precyzją i delikatnością w obkuwaniu jakich detali drobnych... Ponoć popisywała się zamykając dwutonowym młotem koperty zegarkom kieszonkowym na kowadle kładzionym...:) A ten węgiel to choć opłacalnym był?:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
  2. To faktycznie była niesamowita ta niewiasta. Ale pewnie mimo wszystko wszystkie chłopy się jej bały.:-)))
   A jeśli chodzi o ten eksport to był to taki dodatkowy/uboczny towar przy eksporcie węgla aktywowanego, produkowanego w Zakładach w Hajnówce. Eksport był opłacalny /musiały być najpierw porządne kalkulacje przeprowadzane/, ale potem zakład ten w związku ze zmianami własnościowymi i zmianami w profilu produkcyjnym - upadł całkowicie. To znaczy lody tam pewnie teraz robią. Albo biustonosze. :-)))
   P.S. Jak to dobrze, że nic Wachmistrzowi nie dzwoni i nie budzi jak ja tak raniutko piszę.
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Jak to nie dzwoni? A Zygmunt to co? I co ja niby w związku z tym robię o tej porze?:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
  4. Różne rzeczy ludzie robią o tej porze :-)))

   Usuń
  5. Przeróżne...:) Ale my akuratnie na przyzbie siedzimy i wypatrujemy, czy nie nadlatuje komentarz ze stolycy:))
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 14. W mieście moim na szczęście, lub nieszczęście, znajduje się spora kuźnia. Szczęście, bo pracę daje. Nieszczęście, bo gdy trzecią zmianę wprowadza, noc całą regularne, jako w chronometrze, hałasowanie urządza, w całem mieście słyszalne.
  Z dziegciem tylem jeno miał do czynienia, co dach altanki papą przyszło mi kryć, stąd i na rękach i nogach poparzenia mi się pojawiły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w rzeczy samej dyskomfort niemały, przecie jeśli trzecia zmiana konieczną, widno zapotrzebowanie na kowalskie wyroby jest ponad zwykłą miarę... Przyznam teraz, że nie pomiarkowałem zali żeś, WMość, owego dziegciu do oparzeń leczenia pożytkował, czyli też przeciwnie: za jego to sprawą do nich przyszło?
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 15. Za czasów mojej młodości jeszcze kuźni był dostatek. Pamiętam parę wizyt w takiej kuźni. Rzeczywiście było w tym coś z magii. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okrom Dymarek Świętokrzyskich każdy mniejszy czy większy skansen kuźni własnej mieć się stara... I bywa, jak w Muzeum Wsi Kieleckiej, że tam pokazy na żywo czynią, tejże aury poniekąd odtwarzając...
   Kłaniam nisko:)

   Usuń

Być może zdaje Ci się, Czytelniku Miły, że nic nie masz do powiedzenia aż tak ważkiego, czy mądrego, by psuć wzrok i męczyć klawisze... W takiem razie pozostaje mi się tylko z Tobą zgodzić: zdaje Ci się...:)