25 lipca, 2012

Dziś świętuje Tatarska Jazda...:)


Święto 13-go Pułku Ułanów Wileńskich dla rocznicy bitwy pod Janowem w 1920 r. Pułk osobliwością był wielką dla proweniencji swojej... wywodząc się z oddziałów ochotniczej samoobrony, tradycjami się pisał do rozwiązanego w 1920 roku Tatarskiego Pułku Ułanów im. płk. Mustafy Achmatowicza. Od 1936 roku Pierwszy Szwadron Pułku oficjalnie  się "tatarskiem" mienił, a w proporczyku dowódcy szwadronu w barwy pułkowe wpisano półksiężyc... Komu o Tatarach naszych więcej chcieć wiedzieć, upraszam tutaj:
http://www.polska-zbrojna.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=9624:tatarska-jazda&catid=116:historia&Itemid=145
  Spadkobiercami tamtych tradycyj dziś się nam młódź jawi spod skautowskiego znaku, a ściślej 25 Warszawska Drużyna Kawalerii Harcerskiej tegoż właśnie pułku imienia, zasię jutro świętują ich koledzy z Bygdoszczy, gdzie 33 Bydgoska Harcerska Drużyna Jeździecka imienia 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich imienia gen.Orlicz-Dreszera, swoich patronów święta obchodzić będzie w rocznicę  bitwy pod Szczurowicami w 1920 r. Ówże pułk formowano w Biedrusku z oddziału konnego powstańców wielkopolskich powstałego 29 XII 1918 roku. W maju 1919 przemianowany na 2 Pułk Ułanów Wielkopolskich, ostatecznie w lutym 1920 zmienionoż mu cyfry na 16-ty. Osobnej o tem już noty pisał nie będę, boby nam się tydzień znów na rocznicowy odmienił, a przecie przed nami jeszczeć święto 27 Pułku Ułanów, o zasługach których przepomnieć się nie godzi... Są tacy, co prawią, że to im prawdziwej wiktoryi nad Wisłą w 1920 roku zawdzięczać, ale o tem za sposobnością inszą:))

6 komentarzy:

 1. Wydaje mi się, że mogę dać link do swojej dawnej noty na ten temat, gdyż patrząc chłodnym na nią okiem muszę stwierdzić, że jej autorem w 50 % jest Wachmistrz, co stanowi dla mnie chlubę, zaszczyt i godność. Zapraszam, kogo interesuje tematyka
  http://torlin.wordpress.com/2009/05/09/i-powietrzny-pulk-tatarski/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielcem Ci za to, Torlinie, obligowany, bom w memoryi karbując słów z tego dyskursu niektórych, chciałżem i tegoż wątku przywołać, jeno że owa memoryja zaszwankowała tom i szukał tej dysputy u siebie... Nie znalazłszy zaś, uznałem stosownym poniechać, by czego nie pokręcić, a tu, dzięki Tobie, rzecz i zmartwychpowstała:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 2. To pięknie, że harcerze przejmują tradycje dawne, więc w narodzie nie zaginie ułańska fantazja. Nasze drużyny harcerskie pielęgnują tradycje morskie. Pozdrawiam pięknie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zrozumiałe, że koszula ciału bliższa:) Jedyne czego bym żałował, to że tych drużyn dziś czeguś skąpo, osobliwie gdy na czasy mej własnej, skautowskiej, wejrzę młodości...
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 3. Czytałem gdzieś [czy aby nie u Cydzika...], że pierwsza w odrodzonej Polsce "tatarska jazda" powstała tuż przez przyłączeniem Wileńszczyzny za wiedzą gen.Żeligowskiego oraz cichą i "milczącą" zgodą Piłsudskiego,a jej przeważającą siłę stanowili polscy żołnierze - Żydzi ["Wie pan, generale, jedni i drudzy mają ten sam szczegół anatomiczny tak samo potraktowany" - rzekł -podobno - generał do generała]! Szwadron ów [kompania czy jak to się nazywało - nie pamiętam]istotnie wziął udział w marszu na "Litwę Środkową", gdzie wyznawców Proroka, starozakonnych i Karaimów przecież nie brakowało.
  POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że Cydzikowi akurat dowierzam nieprzesadnie, zaś co się Żeligowskiego tyczy, to ten dopieroż był fantastą zgoła nieprzytomnym:) Starczy choćby na jego wpodle upowszechnienia lnu boje wejrzeć i fantasmagorie, by Polska "lnem stała":) Tandem rzecz zda mi się jeno bon travato, aliści non e vero...
   Kłaniam nisko:)

   Usuń

Być może zdaje Ci się, Czytelniku Miły, że nic nie masz do powiedzenia aż tak ważkiego, czy mądrego, by psuć wzrok i męczyć klawisze... W takiem razie pozostaje mi się tylko z Tobą zgodzić: zdaje Ci się...:)