14 sierpnia, 2013

O imaginowaniu godności przez wzgląd na szaty noszone...

Król Jegomość Jan III miał w obyczaju się na paradne okazyje sadzić suknią zdobną, a bogatą nad podziwienie. Ongi jeden z posłów francuskich był wyszacował szat jego na talarów jakie kilkadziesiąt tysięcy, a przecie król na domowe potrzeby codzienne najchętniej się cależ przeciwnie nosił, we skromnem żupanie ulubionem, niczem jaki szlachetka na zagrodzie.
  Ano i trefiło się razu pewnego, że królowi przywiedli suplikanta, niejakiego Gomuły, co miał jakiej petycyi ważnej dlań wielce, tedy by majestat uszanować, przyodział się w co tam miał najlepszego. Ano i gdy tak już z królem jegomością ugwarzali, zaszedł pokojowiec jeden anonsować posła francuskiego, co go król był z dawna wypatrywał i niecierpliwo czekał. Król, wieści chciwy, Imci Gomuły o pacjencję prosząc, kazał wołać Francuzika co żywo, tedy i czasu na przebieranki nie stało.
  Markiziątko francuskie, pierwszym razem w Polszcze będąc, króla osobą własną ani znał, ani widział, tedy zaszedłszy do komnaty, gdzie go czekał jeden człek strojny, a od atłasów i klejnotów błyszczący, drugi zasię w leda jakiem żupaniku szarem, ku Gomule się skłonił najniżej i oracyją poczyna:
- Sire!
 Gomuła zasię, wraz myłki posłowej pojąwszy, oracyją onemu poczętą przerywa i króla ukazawszy, rzecze:
  - To jest, panie, syr, a jam jest jeno Gomuła.


19 komentarzy:

 1. Vulpian de Noulancourt14 sierpnia 2013 13:58

  Jak już o sprawach konsumpcyjnych, to dopiero wczoraj dotarło do mnie, że głowa cukru wcale nie była kulista.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choć można ją na taką uformować:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
  2. Vulpian de Noulancourt16 sierpnia 2013 08:50

   Raz zobaczyć to pięć razy usłyszeć, a siedemdziesiąt razy przeczytać.

   http://en.wikipedia.org/wiki/Sugarloaf

   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Trudnoż tej zaprzeczyć logice, przecie mnie szło o kucharzów dawniejszych czynność, osobliwie tych z magnackich dworów, co mięli nie tyle wykarmić, co zadziwić podawanemi wymyślnościami... Ci nie tylko kul w cukrze rzeźbili, ale i postaci całych...
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 2. Będąc nie tak dawno w Grodzie Kraka i patrząc na owe tłumy na Starym Mieście oraz zastanawiając cóż to za osoby, nie trudno było mi odgadnąć, że większość to lud prosty, zaś ci nieliczni, szlachetnie urodzeni wyraźnie wyróżniali się strojami, złoceniami i dumnym zachowaniem, a także epoletami Straż Miejska :-)
  Kłaniam (my) z zaścianka Loch Ness :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsza to bodaj, w dziejach drabów miejskich, okoliczność, by ich kto o jakikolwiek ze szlachetnością związek posądzał...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 3. Fakt ,ze nie szata zdobi człowieka jeno jego uczynki. Pogrzebałam w swoich zasobach i znalazlam Księgę -A.Klubówny-Królowa Jadwiga opowieść o czasach i ludziach- Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza W-wa1973 a księga pięknie szyta i płótno oprawiona a co ciekawe cena -38 zł. TO właśnie z niej przed laty dowiedziałam ,że Jagiełło nosił się na co dzień b.skromnie ,buty łatać kazał a do histori przeszedł jako wielki zwycięzca.O Janie Sobieskim też ci ksiąg trochę ale to już w innej konwencji a o skromności Jana jakoś nie zauważyłam -bo choć już po krześle na konia wchodził, to potrafiłswojej Marysieńce doniść dlaczego nie ma papug zdobycznych -bom się 'za nimi uganiał'a one odleciały.Widzę Króla z trudem wsiadającym na konia ale 'goniącym za papugami' ,by przypodobać się ukochanej -to takie miłe...przepraszam ,że się tak rozpisałam -ale OBU lubię -choć ,każdego z innych powodów -Eliza F.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmm... raczej bym go widział piszącego, że się za niemi uganiał, niźli samemu ganiającego...:) Co najwyżej może jakiemu posługaczowi rzecz poruczającego...:) Ale, że scripta manet, niechajże mu, że i osobą gonił własną...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 4. Kiedyś, mając sklep jeszcze, ekspedientka siedziała za ladą, a ja podłogi myłam, kiedy wszedł nowy do niego dostawca i zapytał ekspedientkę, czy przyjełaby do sklepu jego towar. Jakież było jego zdziwenie gdym się odezwała z boku, odkładając szmatę do miski. - Proszę go mi pokazać. Bywają takie pomyłki, chociaż w tej Waszciowej było na odwrót. Ten strojny za króla nie został wzięty. Pokłony w odpowiednią stronę slę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I mnie się trafiło, żeśmy na robocie będąc, akuratnie automobil naprawiali spsowany, gdy do klienta naszego sąsiad przyszedł o podobną dopytać usługę. Ten, myśląc niewiele (a między nami mówiąc to i to z rzadka) posłał go przed dom, gdzieśmy nad automobilem się pochylali, co o tyle może niewłaściwem, że jam akurat leżał był pod niem. Ów do rękodajnych moich zagadał, owi, że niegłupi i swój język mają, w materyi go objaśnili, jak się należy. Jeden przy tem, mnie w leciech podobny, a jeszczeć jakiej urzędowej sprawy po robocie mający, już się też był i przebrał w jaką przyodziewę w urzędach stosowniejszą, niż ferszalung roboczy, to i ów go uważał najwięcej, mniemając go szefem. I podobnaż konfuzyja jego, gdy ów przyszedł był do kosztów i ceny, a posłyszał, by tego już z szefem i ukazali mu nogi w ferszalungu umorusanym spod automobilu wystające.
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
  2. Ha, ha! z tego wynika, że szef prawdziwy zawsze najbardziej umorusany być powinien? ;-)

   Usuń
  3. Hmmm... to chyba zbyt radykalne konkluzje...:) Może nie powinien, ale i nie powinien przed tem uciekać, jeśli mus się umorusać...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 5. Skądś pamiętam tę anegdotę, zawsze fajnie się czyta :-) Takie przeobrażenia mam czasem okazję ogladac przy okazji swiąt jakichś, uroczystości, gdzie wielu ludzi się zbiera. Najbardziejs strojne, zeby nie rzecz, papugowate stroje, doprawione mocnym makijażem i malowanymi paznokciami i fryzurami na sztorc (jak widać, rzecz dotyczy pań) odznaczają się osoby niezbyt z gustem obyte. jedna moja kuzynka dopiero gdy na fachowy kurs strojenia sal slubnych się zapisała, zrozumiała, że im wiecej naładowane nie znaczy ani elegancko ani łądnie. Gdy ja jej to próbowałam uświadomić, za nic nie trafiało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam, chyba kawę za słabą wypiłam, bo coś okropnie nie po polsku mi wyszło.

   Usuń
  2. Może i nie najzgrabniej, za to zrozumiale...:) Nie wiem, czy domniemywać mi dobrze przychodzi, alem czytał ongi, że u niewiast ta jest zawiłość, że nierzadko rady, by najlepsze i najszczersze, owe pojmują na opak, przyjmując, że im to kto doradził złośliwie, luboż z zawiści czy przez insze jeszcze paskudne przyczyny...
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 6. Mości Wachmistrzu melduję się cała i zdrowa.
  I ja do dzisiaj uważam i rację przyznaję pewnemu powiedzeniu, że niekoniecznie szata musi zdobić człowieka. Gdy przyjdzie do konwersacji, to ten mniej strojny potrafi o wiele bardziej lepszą dekorację swej postaci nadać, niż ubiór.
  Chociaż i schludne ubranie, też ważnem jest.

  Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam z serca szczerego:) Ubiór schludny nie znaczy strojnego, strojny zaś nie znaczy pięknego... We wszytkiem człokowi potrzebna jest modestia i sapiencja...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 7. Cudne! I sytuacyjnie i językowo. :))) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielcem rad, że to WMPani tak miłem znajdujesz:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń

Być może zdaje Ci się, Czytelniku Miły, że nic nie masz do powiedzenia aż tak ważkiego, czy mądrego, by psuć wzrok i męczyć klawisze... W takiem razie pozostaje mi się tylko z Tobą zgodzić: zdaje Ci się...:)