07 grudnia, 2012

O tem, jak xiężna de Conti brata na dobrą drogę nawracała...


Historyjki tej za Tallemantem powtórzę, a nim do rzeczy przejdę, słów kilka o heroinie naszej dzisiejszej. Byłaż ci ona córą tegoż Gwizjusza, co hugenotom rozrywki w Noc Świętego Bartłomieja zgotował, i co go Pokiereszowanym zwali. Samej Ludwiczce nic do tych zdarzeń, bo na świat przyszła pięć roków po tem, jako się tamte rzeczy działy, a że poszła za mąż za xięcia Franciszka de Bourbon-Conti, stąd ją i de Conti Tallemant zwał...
  "  Do niej zalecało się jeszcze za panieńskich lat wiele osób, między innymi śmiałek Givry*. Powiadają, że obiecała mu schadzkę i dla większej galanterii włożyła strój zakonny. Givry wspiął się do niej po drabince linowej; widok zakonnicy tak go jednak zaskoczył, że stracił przytomność umysłu i odszedł z niczym. Drugiej schadzki już mu wyznaczyć nie chciała, wzgardziła kawalerem, a przygodę zakończył Bellegarde**. Co prawda, z obawy przed podobną niespodzianką panna więcej się nie przebierała. Słyszałem, że gzili się na podłodze w pokoju matki, która legła na spoczynek i nim sen ją zmorzył, zaciągnęła kotarę nad łóżkiem. Wymowne westchnienia ślicznotki zbudziły starą panią, spytała więc, kto tak jęczy. Powiernica córki odparła: "A, to panienka, zakłuła się przy robótce".
  Księżna Conti prosiła brata, żeby więcej nie grał, bo tyle pieniędzy już strwonił. "Siostro - oznajmił jej Gwizjusz w odpowiedzi - nie będę grał, jeśli wy zaniechacie miłostek".
"Ach, co za nieużyty człowiek - rzekła potem do matki - nie zdołam go chyba powstrzymać"...."
________________
* Anna Anglure de Givry (1560-1594) zasłynął jako wielki śmiałek, aleć i galant niemały, na potrzeby płci pięknej czuły:). W czas blokady Paryża w 1590 kazał przepuszczać spyżę i napoje rzeźwiące dla dam:)
**Roger de Saint-Lary, diuk de Bellegarde (1562-1646)

18 komentarzy:

 1. Czasami...ZBYTNIA galanteria zwyczajnie się nie opłaca, bo cały misterny plan może się rozlecieć...

  Swoją drogą, xiężna Jejmości mogła chociaż ostrzec lubego, iż w przebraniu będzie...

  Pozdrawiam jako pierwszy :) !!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś, zda się, owa galanteryja nadmierna, jako ją Tallemant widział, by między dewiacyje jakie lekkie w rodzaju fetyszyzmów policzona pewnie była... A czy uprzedzić mogła? Hmmm... zapewne na tem urok niespodzianki tracił, z wtórej znów zaś strony nie znamy jakże tam u kawalera z oczami było, a przcie niemało niedowidzących tamtocześnie po świecie chadzało szkłów nie znając... Może i jej nieborak zwyczajnie nie poznał?:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 2. Dzisiaj by oskarżyli ją o brak poszanowania do szat zakonnych i o obrazę uczuć religijnych. Pokłony z uśmiechem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Vulpian de Noulancourt7 grudnia 2012 21:37

  1. Może to i lepiej, że dzisiaj imię Anna jest uważane tylko za żeńskie, bo dzięki temu trudniej o pomyłki.
  2. Zasypiająca matka za kotarą, powiernica obok, a para wprost na podłodze - cóż to za nagły atak pożądania być musiał!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ad.1 Przecie nie z imieniem się przed ołtarz prowadzi, a z personą... Z wtórej znów strony powiadali drzewiej, że jako jeno za sukienkami kto goni, baczyć winien by się z księdzem nie ożenił...:)
   Ad.2 Albo niedostatki lokalowe jakie...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 4. jak widać rewolucja seksualna zaczęła się dużo wcześniej niż nam się wydawało ;) pozdrowienia śniegiem przysypane zostawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się widzi, że to nie rewolucyje jakie przychodziły w tej mierze, jeno mniej lub więcej skuteczne fale ataków tych, co przyrodzonych ludzkości skłonności do obłapiania mieć za jaki grzech i onego tępić...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 5. A to ciekawe, wszak Adam i Ewa już grzeszyli... :)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba tylko nieposłuszeństwem i kłamstwem, boć inszego ja tam grzechu nie widzę...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 6. Opowieść jak z "Dekamerona". A mówi się, że dzisiejsze panienki są mało skromne...
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przymawiają niektórzy Talemantowi, że się może i gdzieniegdzie za Boccacciem wzorował. Co do mnie, to mniemam, że miał do opisania epoki tak barwnej, że nie musiał...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 7. Ania ma racje, niemal żywcem wyjęte z opowiadań Giovanniego Boccaccio pt. "Dekameron", którym zaczytywałam się pod ławką w klasie siódmej. Nie narzekajmy więc na rozpasanie naszej młodzieży. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czym ja narzekał kiedy?:) Odwrotnie nawet: od lat głoszę, żem nie słyszał od stworzenia świata o pokoleniu, co by nie wyrzekało za młodu na starych, że sklerotyczne i zrzędliwe, zasię jako już samo w latach będzie, to by nie zrzędziło na młodych, że owi nijakiej już moralności nie znają... I tak da capo al fine, świat zasię ma to wszytko z dołu pleców i jako tam, bo jako, aliści idzie swemi tory, ani bacząc wyrzekań naszych...
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 8. No cóż, strojami zakonnymi to Madonna nawet dziś wzbudza emocje, a co dopiero w tak odległej przeszłości! :)
  Chętny widocznie nie był dość odważny, skoro go ta przebieranka wystraszyła! :))
  Jednak już odbywanie stosunków na podłodze w sypialni matki uważam za niesmaczne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale ta szansonistka zdaje się, że tem epatuje publicznie, a tu widz miał być jeden i, jak sądzę, strój jeno przez chwilę był do podziwiania... I ja bym się najpewniej nigdy na nic podobnego nie zdobył, z wtórej znów strony jak rzekł kiedyś pewien menel, gdy go lekarz pytał, czy nie wiedział jakie świństwo pije i że od tego oślepnie, że owszem wiedział... "ale, panie dochtorze, jak smacur chyci, to sie nie poradzi..."
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 9. Słusznie Waszmość czynisz, przypominając licznie zgromadzonej tu młodzieży :-), że współczesne porno to ledwie namiastka tego wszystkiego co już dawno odkryto i opisano, co nie zmienia faktu, że napotykając damę w ową zakonnicę przebraną miałbym też spore wątpliwości :-)
  Kłaniam z zaścianka Loch Ness :-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co się tyczy dziedziny przez Waszmości spomnianej, to dawniejsi władcy z braku taśm preferowali tzw."żywe obrazy":) Co zresztą i tej miało zalety, że się można było przyłączyć, co w przypadku kinematograficznych, a nawet niechby i arcydzieł, jest cokolwiek trudnem...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń

Być może zdaje Ci się, Czytelniku Miły, że nic nie masz do powiedzenia aż tak ważkiego, czy mądrego, by psuć wzrok i męczyć klawisze... W takiem razie pozostaje mi się tylko z Tobą zgodzić: zdaje Ci się...:)