08 czerwca, 2016

Święto 5 Pułku Strzelców Konnych

Późno, bo późno, przecie jeszcze dnia właściwego i porą nieprzesadnie późną (w każdym razie nie na to, by jakiej szklenicy przechylić za onych szaserów pamięć:), spomniałem, żem nie pomieścił o świtaniu napomnienia by święta 5 Pułku Strzelców Konnych uczcić godnie... Co niniejszym czynię...:)

16 komentarzy:

 1. Panie Wachmistrzu!
  Melduje posłusznie, że nie dalej jak godzinę temu nawiedził mnie syn z wnuczkiem. Okazja przednia do rodzinnego uczczenia święta 5 Pułku Strzelców Konnych. Toast został wzniesiony. Potem było bisowanie. No, i obowiązkowo strzemienny. Wnuczek pił swój ulubiony sok.
  z wyrazami uszanowania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z serca, samozwańczym imieniem szaserów, dziękuję:) Wnuczka, tak dzielnie za ich pamięć stającego, uścisnąć i ode mnie upraszam:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 2. No właśnie, coś dawno imprezki nie było.:)))
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i wywołała wilka z lasu...:) W dniach najbliższych nam cztery pułki świętować będą, a do końca czerwca jeszcze kolejne trzy...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 3. "Lecz gdyby kazały wyroki ponure
  Na ziemi się meldować, by raz drugi żyć,
  Chciałbym starą wraz z mundurem wdziać na siebie skórę,
  Po dawnemu wojować, kochać się i... pić."
  (Bolesław Wieniawa-Długoszowski)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie inaczej, Małgośko, nie inaczej...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 4. Doczytałam:
  "Do udziału w obchodach rocznicy utworzenia 5.PSK przygotowuje się około 20 koni i dwa zaprzęgi. Organizatorzy planują przemarsz oddziału ze Stada Ogierów w Klikowej ulicami Kli-kowską, Szkotnik, Sikorskiego, Krakowską i Wałową. W przemarszu wezmą udział ułani ochotniczego Reprezentacyjnego Szwadronu Jazdy RP oraz członkowie Tarnowskiego Oddziału Jazdy. Około godziny 11 delegacja oddziału konnego złoży wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza, następnie przejadą pod pomnik generała Józefa Bema i pomnik 5 Pułku Strzelców Konnych przy ul. Matki Bożej Fatimskiej na terenie dawnych koszar. Po południu w Klikowej odbędzie się również pokaz umundurowania i uzbrojenia z okresu międzywojennego, a także pokazy władania lanca i szablą. - Gościć będziemy znakomitych profesjonalistów kunsztu kawaleryjskiego, ułanów z Warszawy - mówi Andrzej Goraus"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dociekliwość, doprawdy, najwyższej godna pochwały:))
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 5. Pięknie tak pamięć o dawnych wojakach (jeśli się ułani i wszelcy kawalerzyści nie obrażą za takie pospolite określenie?) świętować i tradycje zachowywać.

  Z wyrazami sympatii do toastów się dołączam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością, wdzięczni za pamięć (a przy tem wielce na punkcie swego ego wyczuleni:), się nie obrażą:) Bóg Zapłać za dołączenie do pamiętliwych:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 6. Płacę 3 grosze za zwłokę ;-) (tyle mi naliczyli za jednodniowe opóźnienie opłaty za abonament telefoniczny) Ale już wyrównałam rachunki :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja, wdzięczny za dołączenie do szeregu, przyjęcia owej płatności odmawiam:) Widziane to rzeczy, żebyśmy odsetki od naszych uczuć płacili? Starczy, że są...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 7. Wachmistrzu!
  Twoja fascynacja Strzelcami Konnymi mnie "rozbraja:) wiedza i talent historycznego kunsztu- szacunek wielki :)
  Serdeczności przesyłam:)
  Zapraszam na mojego bloga na wycieczkę po Wrocławiu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko strzelcami, jeśli łaska...:) Podobnie ułanami i szwoleżerami:) Bóg Zapłać WMPani za inwitacyją miłą...
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 8. Właśnie siadłem do komputera. Toasty chyba dopiero jutro spełnię.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może już i w niedzielę lepiej, osobliwie, że wówczas to już hurtem będzie...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń

Być może zdaje Ci się, Czytelniku Miły, że nic nie masz do powiedzenia aż tak ważkiego, czy mądrego, by psuć wzrok i męczyć klawisze... W takiem razie pozostaje mi się tylko z Tobą zgodzić: zdaje Ci się...:)