24 lipca, 2020

Pięciopak lipcowy na miesiąca pożegnanie...

  Ano pięciopak, bo piąci nam przyjdzie świąt pułkowych w kupie nieomal obchodzić. Primo: dzisiejszego 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. Pułkownika Bolesława Mościckiego (pierwszego "Krechowiaków" dowódcy, postaci zgoła legendarnej)... O pułku dziejach i tradycjach żem pisał już co więcej, tandem chętnych poczytać tam i też sobie odesłać pozwolę:)
   Secundo: jutrzejszego święta "tatarskiej jazdy", czyli 13 Pułku Ułanów Wileńskich , zasię pojutrze nam 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich święto opijać wypadnie...:) Okrom linków podanych jest i o nich też przygarść w tejże pierwszej, "Krechowiakom" poświęconej nocie...
  Ano i quarto,  o 27 Pułku Ułanów imienia Króla Stefana Batoregoświętującym 27 Iunii, pamiętać wypadnie, a i wspomnieć godnie...:) Quinto zaś będzie 29-go  ma się rozumieć, toastem za 7 Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich :))

6 komentarzy:

 1. Ułani od dawna skradli moje serce, czyli od czasu, gdy przybyli pod okienko...
  Ciekawi mnie, czy w czasach współczesnych ktoś pielęgnuje te dawne tradycje, bo jakoś w mediach cicho. Prędzej można poczytać o armii brytyjskiej niż o naszych wojakach.
  Serdeczności zasyłam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W każdej z tych not o pułkach, jeśli jest o kim wspomnieć, to przywołuję tych, co się do tych tradycyj odwołują, gdzie czasem to prawdziwie jest jeszcze istniejąca pełną gębą prawdziwa jednostka wojskowa, czasem grupa rekonstrukcyjna luboż jaka skautowska drużyna. Rzadkie, przecie są i szkoły imienia tychże pułków ułańskich, szwoleżerskich czy szaserskich... Co mnie też czasem i ku żalowi przywodzi, że mamyż w mieście stołecznem i królewskiem Krakowie szkół imienia Powstańców Warszawskich, Śląskich, Wielkopolskich, a nie ma szkoły imienia krakowskiego 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego... które to miano z dumą nosi szkoła społeczna w... Szczekocinach.
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 2. Pięciopak lipcowy, z którego jedną piątą autor wychylił przed postawieniem przed czytelnikami ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawyś. Mój Druhu:) ! Alem już myłki poprawił...
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 3. Nadrobiłam wczoraj dwudniowe zaległości i teraz jestem na bieżąco. Z toastami rzecz jasna, bo na innych polach nawet się nie staram nadążać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaległości to imię moje drugie... :( Takoż i w bytnościach u WMPani, nad czem boleję.
   Kłaniam nisko:)

   Usuń

Być może zdaje Ci się, Czytelniku Miły, że nic nie masz do powiedzenia aż tak ważkiego, czy mądrego, by psuć wzrok i męczyć klawisze... W takiem razie pozostaje mi się tylko z Tobą zgodzić: zdaje Ci się...:)