18 sierpnia, 2012

Święto 26 Pułku Ułanów Wielkopolskich...


 Dziś 26-go Pułku Ułanów Wielkopolskich im. hetmana Jana Karola Chodkiewicza święto... W rocznicę boju Ochotniczego 215-go Pułku Jazdy Wielkopolskiej - protoplasty późniejszego 26-go - z bolszewickim korpusem Gaj Chana pod Brodnicą w 1920 r, gdzie Pułk zdobył m.in. trzy krasnoarmiejskie sztandary.
  Prapoczątki pułku z tym oto człowiekiem się wiążą:
http://www.webmedia.pl/glos/1.03/mielzynski/mielzynski.html
  Dodać bym tylko pragnął, że w tekście myłka z mianem pułku ustawicznie powtarzana, bo pułk numer 26 i nazwę dziś najwięcej znaną grubo po wojnie otrzymał, większości zasług swych jeszczeć jako 215 Ochotniczy się dosługując...
  Po wojnie w Baranowiczach stacyonował, w najdalszym na wschód wysuniętym garnizonie, temuż i podchorążaków w Grudziądzu straszono "przydziałem do Horodziejów"*. Pisałżem tu już o 27 pułku w pobliskiem Nieświeżu stacyonującym i o osobliwych czasami relacyach między niemi panujących:)
  Dodać bym jeszcze i ze dwa słowa pragnął o obyczajach w pułku panujących, bo tam kult starszeństwa stopnia do skrajności wręcz doprowadzono. Obligiem były obiady oficyjerów wspólne, gdzie spóźnień nie tolerowano; wstawano od stołu, gdy najstarszy stopniem skończył, palić zaczynano, gdy najstarszy stopniem etc.etc. Pułkownik Machalski wprowadził obyczaj wspólnych, każdego 26 dnia miesiąca, kolacyj z żonami, co się potańcówkami kończyły, co niechybnie kadry integrować pomagało.
  Z tegoż pułku poszedł na insze przesąd, że konie, choćby i najwięcej dzielne, jeśli cztery nogi białe miały, pomijano w przekonaniu, że nieszczęście przynoszą...
  Wrześniem 1939 roku pułk w składzie Nowogródzkiej Brygady Kawalerii pod Andersem wojował, osłaniając Lidzbark i Działdowo (3-4.IX), przedmoście płockie (5-6.IX), walczył pod Mińskiem Mazowieckim (13.IX), w drugiej bitwie pod Tomaszowem Lubelskiem i pod Krasnobrodem (23.IX). Rozbity, jeno częścią doszedł węgierskiej granicy, inszych Sowieci zagarnęli...
  W konspiracyjnej AK odtworzono dwóch szwadronów, z których jeden na Warszawę w czas powstania pociągnął do Kampinosu. Do tradycyj, między inszemi i tegoż pułku, się dzisiejsza 9 Brygada Kawalerii Pancernej przyznaje:
http://www.braniewo.pl/jw1.htm
...A w Iwnie, dawnem Mielżyńskich majątku i stadninie słynnej, od lat już paru się własnych obchodów święta pułkowego czyni:)
____________
*nazwa pobliskiej stacji kolejowej   

4 komentarze:

 1. Jan Karol Chodkiewicz to wielki patron :-)

  notaria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale i wymagający...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 2. Vulpian de Noulancourt18 sierpnia 2012 22:11

  Najbardziej ciekaw jestem, czy na tych kolacjach z żonami także kult starszeństwa stopnia obowiązywał. Jeśli tak, to serdecznie współczuję nieszczęsnym kobietom, które w oficerach się zakochały i zdecydowały za nich wyjść - np. jeśli pułkownikową bolała podagryczna noga to o żadnych tańcach nie było chyba mowy?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pułkownikowa swe obowiązki znała i jeśli ból był do wytrzymania jeszcze, to znosiła go dzielnie. może co tam zębów odrobinę zaciskając...:) Jeśli zaś był ponad miarę do wytrzymania, pułkownik absencyję małżonki sumitował i honor na kolejną, podług starszeństwa stopnia męża, damę przechodził:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń

Być może zdaje Ci się, Czytelniku Miły, że nic nie masz do powiedzenia aż tak ważkiego, czy mądrego, by psuć wzrok i męczyć klawisze... W takiem razie pozostaje mi się tylko z Tobą zgodzić: zdaje Ci się...:)