23 grudnia, 2017

Wszytkim Wam Zdrowia i Spokoju w Bliskich najchętniej gronie...

  ...a komu by jeszcze i czas posłużył, a miło byłoby inszych spomnieć tradycyj czy obyczajów, to ku dawniejszym się notom moim tejże materyi poświęconym pokwapić się może. I tak "O obyczajach wigilijnych" żem już ongi raz pisał, co dziś widzę, że jeno krótkiemi było do tematu wstępem, któregośmy rozszerzali tutaj, gdzieśmy między inszemi o psotach wigilijnych pisali i o ściganiu się włościan na pasterkę spieszących... Tutaj żesmy cytacikiem obszernem z JMci Xiędza Kitowicza się sparłszy, o jasełkach pisali, a własną ręką zaś kolędników dawniejszych żeśmy jeszcze i tutaj opisali, oryginalne przy tej wojnie klechów z kolędnikami kolędnicze podziękowanie z roku 1615 podając. Zasię żem Lectorom Miłym starodawnych góralskich składał życzeń "Na scynście, na zdrowie..."Tutaj zasię żem własnej był alteracyi swej dał upust na durnotę ogólnonarodową, mniemającą karpia na wigilijnym stole mieć za obyczaj staropolski... Za okazyją, jako komu tego karpia, ryby dawniej rzadkiej i jeno na pański stół dawanej, chcieć prawdziwie po staropolsku na stół serwować, nie zaś jak leda kotleta schabowego na patelniej osmażonego, to tu ma przepisu na "Karpia po polsku w sosie szarym"... Ongi żeśmy roku minionego notą "O kradzieżach noworocznych" kończyli, dawniejszego tam a dziś przepomnianego cale obyczaju opisanie po krótkości ująwszy... Tutaj zasię, cytacikiem z Wincentego Pola się wsparłszy, żem prawdziwego znaczenia krzeseł pustych stawianych przy stole tłomaczył, tradycją dawniejszą i przedziwną mieszkulancją pogaństwa z krześcijaństwem będącą, aby onych mieć dla duchów...:)
   Nastroju odmieniwszy, bym jeszcze chciał wspomnieć przecudnej urody, choć smutną wielce "Kolędę ułańską" pióra Imci Minkiewicza.
   Was wszytkich przebaczenia proszę, żem dla turbacyj niezwyczajnych i czasu okrutnego niedostatku (tak wiem, że się tak nieledwie rokrocznie tłomaczę, aliści turbacyj los mi prawdziwie nie skąpi, a żem i nie coraz młodszy, to i może temuż z niemi coraz i gorzej sobie radzę...), żem Was nie ponawiedzał z osobna i każdemu życzeń, choć w cząstce tak cudnych, jakich mi szlecie wszelkiemi sposobami, nie rewanżował, w czem zresztą nie dopomagają coraz i liczniejsze, przez onet ladaco wymuszone, przeprowadzki Wasze... Póki co: niechaj Wam te Święta w rodzinnych, daj Boże, gronach spędzane, będą chwilą wytchnienia i spokoju... A jak się uda to i radości wszelkiej możebnej, a i we zdrowiu niechaj to wszytko się odprawuje... Czego Wam, jako i sobie samemu, życzy, nim pójdzie na te pokojowe święta mordować, kto co tam jest do zamordowania, siec, kto co jest do usieczenia, tłuc, kto co jest do utłuczenia i dusić, kto co tam jest do uduszenia...
              kłaniający się nisko
                                     Wachmistrz

30 komentarzy:

 1. za życzenia dziękując podobne przesyłam - zdrowia, spokoju i dla Ciebie Panie Wachmistrzu i Twoich bliskich :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wachmistrzu drogi!
  Życzenia piękne odwzajemniam- Wesołych Świąt!
  Serdeczności przesyłam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Drogi Wachmistrzu. Za miłe życzenia serdecznie dziękuję. Tobie i Twojej Rodzinie życzę dużo dobrego zdrowia, pomyślności i radości na każdy dzień. Dolegliwości z oczami nie pozwalają mi na czytanie, proszę więc o wyrozumiałość. Serdeczności zostawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ze wszystkich wspomnianych tu zwyczajów, tylko karp mi pozostał, a to dlatego, że już innych ryb w stawach nie było, bo wykupili. No,trudno, nie jest to moja ulubiona ryba, ale jakoś przeżyję.
  Radosnych Świąt Bożego Narodzenia życząc, po trochei sobie życzę, aby blog ten nadal w dobrej kondycji był prowadzony ku zbudowaniu i podbudowaniu niedostatecznej mojej wiedzy a i dla rozrywki temu towarzyszącej :-) Gwiazdę Radości posyłam!
  O,śnieg zaczął sypać, to może jednak nie popłyniemy na Pasterkę kajakami,tylko sanie nam zadźwięczą dzwonkami:-)))

  OdpowiedzUsuń
 5. Wachmistrzu Ty zawsze będziesz piękny i młody, pisz do końca świata albo i dłużej, albowiem sprawiasz nam radość nieskończenie wielką. Oby zdrowie Ci jeno dopisywało.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z serdecznymi pozdrowieniami przesylam tu moje zyczenia najmilszych Swiat Bozego Narodzenia Tobie, Wachmistrzu i Twoim bliskim. LIS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mógłbym sobie jeszcze przy tym i bezczelnie cokolwiek pożyczyć i częstszych WMPani wizyt ?:))
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 7. Szanowny Wachmistrzu, niech się spełnią wszystkie przesłane życzenia i te łatwe, i te trudne do przekazania, i te skrywane w głębi duszy, i te za uszy z serca wyciągane.A od siebie dodam: bądź dla nas wszystkich gwiazdą, na którą czekamy.
  Dla Szanownej Małżonki dni usłanych radością, życzliwością i miłością.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wesołych, spokojnych i relaksowych Świąt dla ciebie, Hajduczka i całej rodziny zza miedzy przesyłamy ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pięknych Świąt dla Wachmistrza i Biskich!
  Niech zdrowie dopisuje, dusza się raduje, a w sercu spokój panuje!
  Serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
 10. Panie Wachmistrzu, niechaj i Panu wezmą się & spełnią te wszystkie co wyżej życzenia od Pańskich poczynając, to już niczego nikomu nie będzie trzeba, bo przecież o budyń i cytrynowe wiadomo kto zadba...

  OdpowiedzUsuń
 11. MIli Moi, z serca Wam wszytkim dziękuję za pamięć, za życzenia i za słowa tak miłe. Niechaj się Wam wszystkim darzy nad podziwienie...:)
  Kłaniam nisko:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dołączam się do życzeń poprzedników, bo sama już nic nowego nie wymyślę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ze szczerego serca w ten piękny czas,
  gdy gwiazdka świeci dla wszystkich nas,
  życzę miłości, bez trosk i złości,
  a w Nowym 2018 Roku
  marzeń spełnienia i pomyślności.

  P.S.
  Mości Wachmistrzu, Ty koniecznie musisz przenieść swój Onetowski blog na jakiego WordPressa (tylko na tą platformę można przenieść), bo jest całkowicie - bezcenny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówimy o moim starym, z któregom się w 2012 roku z Onetu wyniósł na ten tutaj... W znacznej części teksty zostały włączone w obecny, większość (przynajmniej tych ważniejszych) mam na dysku i to jedynie, co każe mi o nim myśleć, to komentarze czasem zgoła unikalne a i części Lectorów, jak Maćka zwanego Siwym, których od lat już nie ma pomiędzy nami, a głos ich ocalić jakoś bym jednak pragnął. Sęk w tem, że o ile zarchiwizowanie starego w postaci pliku xlm mi się powiodło wcale zgrabnie, to próba włączenia tego na wordpressie przyczynia sporych problemów, najpewniej dlatego, że ten plik ma 25 MB, a Łotrpress wymaga najwyżej 15 MB objętości...
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
  2. Dotarł:) I nawet przeczytałem... Teraz jeszcze tylko muszę znaleźć tłumacza z informatyckiego na ogólnoludzki...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
  3. A Onet mówi "przenieś blog na WordPressa bez problemu. A jednak problem jest i to wielki.
   Szkoda mi tego co było na Onecie i może też spróbuję przenieść go na WordPressa, ale tylko dla pamięci i wątpię też, coby mi się tam wszystko pomieściło. Tymczasem, co ważniejsze posty przenoszę na Bloggera.

   Serdeczności.

   Usuń
  4. Tetryk ma na to sposób. Nie sądzę, by bronił mi przekazać, jeśli i WMPani by to w przenosinach dopomóc miało...
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
  5. Ależ oczywiście, potrzebującym pomocy udzielić rzecz najpierwsza!

   Usuń
  6. Dziękuję Mości Panom i jeśli zajdzie tylko taka potrzeba, zarusieńko się do Panów zgłaszam :) Dziękuję z całego serca.

   Serdeczności.

   Usuń
  7. Do usług WMPani zatem jesteśmy, skoro i Tetryk służby swoje ofiaruje:) A On wie co mówi, bo to Jego chleb codzienny...:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 14. Witam.

  Radosnych, spokojnych Świąt w gronie Najbliższych życzę.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Dobrych i pieknych Świąt Wachmistrzu - dla Was wszystkich! Dużo radości i miłości!:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Raz jeszcze wszystkim Wam serdecznie za życzenia i dobre słowo dziękuję:)
  Kłaniam nisko:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Poświątecznie przybiegam, za życzenia bardzo dziękuję :) i Nowego Roku 2018 szczęśliwości pełnego życzę ! Niechaj się wreszcie czasu wolnego więcej na przyjemności znajdzie, a trudności i kłopoty niechaj Pana Wachmistrza odstąpią !

  Serdeczności i uściśnień krocie załączam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bóg Zapłać za dobre słowo, które z ochotą pod Waćpani adresem rewanżuję:)
   Kłaniam nisko:)

   Usuń
 18. I Tobie Mości Wachmistrzu Wszystkiego dobrego na Rok Nowy życzę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mi gość lata chyba całe niewidziany...!:)) Witaj, Alwie:) Nadziei pełnym, żeś nie jeno dla życzeń (za które dziękuję pięknie i odwzajemniam) do blogowego światka na powrót zstąpił?:0
   Kłaniam nisko:)

   Usuń

Być może zdaje Ci się, Czytelniku Miły, że nic nie masz do powiedzenia aż tak ważkiego, czy mądrego, by psuć wzrok i męczyć klawisze... W takiem razie pozostaje mi się tylko z Tobą zgodzić: zdaje Ci się...:)